Jak przygotować się na kontrolę WITD?

Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadziła serię kontroli kierowców Bolt i podzieliła się najważniejszymi wnioskami. Jeżeli chcesz uniknąć mandatów, rzuć okiem na osiem uwag od WITD.

  1. Musisz mieć oryginalny wypis z licencji w samochodzie  niezalaminowany, najlepiej w plastikowej koszulce. Jeżeli nie masz wypisu ze sobą (lub posługujesz się zdjęciem z telefonu), funkcjonariusze nałożą na Ciebie grzywnę.
  2. Pamiętaj o ważnym badaniu lekarskim i psychologicznym  kierowcy powinni mieć je w samochodzie. Sprawdź także, czy Twoje badania zostały wystawione na właściwe stanowisko, tj. kierowcę taxi (a nie kierowcę kat. B!).
  3. Nie pomijaj przeglądu taxi na SKP. Uzyskanie wypisu bez przeglądu jest niemożliwe, a to oznacza, że poruszasz się samochodem niespełniającym ustawowych wymogów. W razie kontroli ryzykujesz utratą licencji i dotkliwą grzywną.
  4. Zadbaj o obecność apteczki, ważnej gaśnicy oraz koła zapasowego lub zestawu naprawczego – bez nich taksówka staje się zwykłym samochodem. Skutki kontroli mogą być dla Ciebie równie poważne, co w przypadku braku przeglądu taxi i/lub wypisu.
  5. Obcokrajowcy muszą mieć pozwolenie na pracę – jego brak wiąże się z grzywną w kwocie od 3 000 do nawet 30 000 PLN. Problem pozwoleń dotyczy najczęściej nowych kierowców aplikacji.
  6. Samochód musi mieć tego samego właściciela lub właścicieli  zarówno w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, jak i w umowie kupna-sprzedaży. Jeżeli dane właścicieli się nie zgadzają, auto może zostać odholowane.
  7. Dbaj o bezpieczeństwo na drodze  część kierowców lekceważy przepisy drogowe, a jednym z najczęstszych przewinień jest przekraczanie prędkości. Za kolizje, stłuczki czy wypadki najczęściej odpowiadają najmłodsi.
  8. Wykonuj przejazdy tylko na dozwolonym obszarze. Jeżeli więc dysponujesz licencją taxi na Gdańsk, możesz wozić pasażerów wyłącznie z oraz do Gdańska. A gdy będziesz chciał(a) wrócić do właściwego miasta, możesz skorzystać z Przejazdów w określonym kierunku w naszej aplikacji.

Reasumując, spotkanie z funkcjonariuszami WITD może zakończyć się grzywną (sięgającą nawet 12 000 PLN nakładaną na kierowcę oraz 12 000 PLN nakładaną na flotę) i/lub odholowaniem samochodu na parking policyjny. Ale nie musi! Zastosuj się do ww. uwag, a następną kontrolę przejdziesz wzorowo.

Podziel się ze znajomymi: